Важливі нюанси перевірки димових і вентиляційних каналів

Опалювальний сезон у розпалі, тому нагадаємо нашим споживачам про безпеку при експлуатації димових та вентиляційних каналів у житлових будинках

Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) – споживачами газу регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.99 N 2246 (далі – Правила).

 

Згідно з пунктом 3 Правил постачання природного газу здійснюється безперервно відповідно до Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 1 жовтня 1997 року N 254 (далі – Правила безпеки), та цих Правил.

 

Слід зазначити, що відповідно до пункту 1.4.4 Правил безпеки відповідальність за справний стан і безпечне користування газовими приладами і апаратами, що встановлені в житлових будинках державного фонду, покладається на квартиронаймачів, а в квартирах і житлових будинках, що належать громадянам на правах особистої власності, – на їх власників. Експлуатаційні спеціалізовані підприємства газового господарства (надалі – СПГГ) несуть відповідальність за якісне виконання робіт із технічного обслуговування і ремонту газового обладнання та газопроводів, а також своєчасне виконання заявок на усунення несправностей у системах газопостачання.

 

Слід зазначити, що відповідно до положень пункту 4.5.14 Правил безпеки під час перевірки димових та вентиляційних каналів виконуються такі види робіт:

- відповідність їх будови і застосованих матеріалів вимогам СНиП 2.04.08-87 з урахуванням вимог правил для димових каналів, встановлених чинним законодавством України;

- прохідність каналів (відсутність засмічення і наявність нормальної тяги);

- герметичність і відокремленість;

- наявність і справність протипожежних переділок від горючих конструкцій;

- справність і правильність розташування оголовка відносно даху і розміщених поблизу споруд і дерев з урахуванням зони вітрового підпору;

- відсутність сажі і смоли на внутрішніх поверхнях і тріщин – на зовнішніх.

 

Відповідно до п.4.5.23 Правил безпеки періодичній перевірці і прочищенню підлягають:

– димові канали опалювальних печей, ємнісних водонагрівачів для опалення і опалювальних котлів, які працюють сезонно, – не рідше 1 разу на рік перед початком опалювального сезону, які працюють цілий рік, – 2 рази на рік (навесні і восени);

– димові канали опалювально-варильних печей – не рідше 2 разів на рік: перед початком опалювального сезону і навесні при настанні відлиги;

– димові канали від газових проточних і ємнісних водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних плит – не рідше 1 разу на 6 місяців при цегляних і комбінованих (цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні) димоходах і не рідше 1 разу на рік – при металевих (з товщиною стінки не менше 3 мм), азбестоцементних, гончарних, а також димоходів, виконаних із спеціальних блоків жаростійкого бетону. Періодичність перевірок існуючих димоходів з перетином, меншим за перетин димовідвідного патрубка газового приладу, – не рідше 1 разу на 2 місяці.

Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими.

 

Згідно з пунктом 4.5.24 Правил безпеки в будинках, які належать громадянам на правах особистої власності, до пуску газу власник будинку повинен укласти договір з СПГГ на технічне обслуговування домової системи газопостачання, в якому вказується також обов’язок власника повторно перевіряти і прочищати димові і вентиляційні канали – власними силами після одержання інструктажу і пам’ятки в спеціалізованій організації або за домовленістю з організацією, яка експлуатує канали. У приватизованих багатоквартирних житлових будинках вказані роботи повинні виконуватися тільки спеціалізованою організацією.

 

При цьому спеціалізована організація – організація, основний вид діяльності якої становлять роботи, пов’язані з проектуванням, будівництвом, експлуатацією систем газопостачання (пункт 2 Правил безпеки).

 

Відповідно до пункту 4.5.25. Правил безпеки, у зимовий період не рідше 1 разу на місяць власники житлових і громадських будинків повинні проводити огляд оголовків димоходів і вживати заходів щодо запобігання їх обмерзанню і закупорці.

 

З огляду на зазначене, поняття «перевірка димових та вентиляційних каналів» є ширшим поняттям, яке включає в себе комплекс робіт, в тому числі і перевірку димових і вентиляційних каналів на наявність тяги. Чи є тяга – з’ясовують у тому числі працівники ПАТ «Полтавагаз» під час планових перевірок, як це передбачено п.16, 33 Правил. А ось весь комплекс заходів згідно з п.4.5.14. Правил безпеки виконують інші спеціалізовані організації, що мають на них дозвіл і ліцензію, представників яких у народі називають «пічниками». У кожному районі області є такі фахівці, їхні послуги платні. Тож якщо перед початком опалювального сезону Ви не встигли перевірити технічний стан димовідвідних та вентиляційних каналів з їхньою допомогою – це слід зробити негайно. Важливий момент: один примірник акту перевірки димовентиляційних каналів обов’язково необхідно надати до ПАТ «Полтавагаз» за місцем проживання. Тож дбаймо про власну безпеку при експлуатації газових приладів!

 

Підготовлено на основі листа-роз’яснення НКРЕ до Міністерства з питань житлово-комунального господарства України (08.10.2010 N 6367/24/17-10).

Коментарі не дозволені.