Чому та як нараховується плата за послугу розподілу природного газу, якщо торік ви ним не користувалися або стали новим побутовим споживачем?

Відповідно до пункту 4 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних мереж, «Для нового побутового споживача та/або його об’єкта, що має фактичний період споживання природного газу менший ніж 9 місяців, або за умови відсутності споживання природного газу побутовим споживачем та/або його об’єктом протягом усього попереднього газового року річна замовлена потужність споживача (його об’єкта) визначається Оператором ГРМ на рівні планових об’ємів споживання, що розраховуються виходячи з групи споживання побутового споживача, згідно з додатком 1 до цього Кодексу».

При цьому треба мати на увазі, що, відповідно до п. 5.3 Типового договору розподілу природного газу, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться 1 куб. м газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі ГРМ, залежно від місця розташування лічильника та місяця газоспоживання.

Наприклад, вас проживає в квартирі двоє і ви користуєтеся газом лише для приготування їжі (перша група споживання, згідно з  додатком 1
до Кодексу газорозподільних систем, пункт 4 глави 1 розділу І).

Ваш річний профіль споживання – 54 м. куб на одну особу (річна замовлена потужність для тих осіб, що використовують газ тільки для приготування їжі, з наявним централізованим гарячим водопостачанням у багатоквартирних будинках, з лічильником).

Наприклад, ваш лічильник розташований в опалювальному приміщенні на відстані від місця входу газопроводу в приміщення до вхідного штуцера лічильника менше, ніж 0,5 метра.

Обираємо  відповідну групу розташування ЗВТ і  помісячні коефіцієнти,  надані Методиками, затвердженими Наказами Міністерства палива та енергетики України № 595 від 21 жовтня 2003 року  та №116 від 26.02.2004  року, та визначаємо об’єм спожитого газу, приведений до стандартних умов.

Для цього річний профіль споживання газу (54 м. куб.)  необхідно поділити на 12 (кількість місяців газового року) та вирахувати  об’єм спожитого газу за один місяць:

54 м куб. / 12 = 4,5 м. куб.

Тепер потрібно привести цей об’єм до стандартних умов за допомогою відповідних коефіцієнтів коригування показників, залежно від місця розташування лічильника та місяця газоспоживання:

4,5х 1,05 = 4,725 (січень)

4,5х1,05 = 4,725 (лютий)

4,5х1,04 = 4, 68 (березень)

4,5х1,01=4,545  (квітень)

4, 5х1,01= 4,545 (травень)

4,5х1,00 =4,5 (червень)

4,5 х 0,99 = 4,455 (липень)

4,5х1,00 =4,5 (серпень)

4,5х1,01=4,545 (вересень)

4,5х1,01= 4,545 (жовтень)

4,5х1.03= 4,635 (листопад)

4,4х1,04=4,68 (грудень).

Складаємо отримані суми, щоб визначити річний об’єм споживання, приведений до стандартних умов. Він становить на одну особу 55,08  м куб.

Визначаємо річний об’єм для двох осіб, що проживають у квартирі і користуються газом лише для приготування їжі:

 55,08 х 2 = 110,16 (м. куб.)

Визначаємо середньомісячний об’єм: 110,16 /12= 9,18 (м куб.).

Множимо  цей об’єм на тариф на послуги розподілу природного газу, встановлений Постановою НКРЕКП  від 24.12.2019 року №3037 на  перше півріччя 2020 року (1,14 грн):

9,18 х1,14 =  10,4652.

Отже, до сплати щомісячно у І півріччя 2020 року – 10 гривень 47 копійок.

З моменту, коли новий побутовий споживач та/або об’єкт побутового споживача фактично використовує природний газ повні дев’ять місяців та до завершення повного календарного року споживання, величина річної замовленої потужності об’єкта споживача визначається як добуток числа 12 на фактичне середньомісячне споживання природного газу за попередні дев’ять місяців.

Якщо Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, будуть винесені зміни щодо розрахунків замовленої потужності споживачам, які в попередній газовий рік не використовували газ, ми повідомимо додатково.

У випадку, коли  газове обладнання не використовується взагалі і ви не плануєте робити цього в майбутньому, вам варто розглянути можливість повного від’єднання від газових мереж та розірвання договору розподілу природного газу з Оператором газорозподільчих мереж. Для цього необхідно звернутися в АТ «Полтавагаз» з відповідною письмовою заявою.

Пресслужба

Коментарі не дозволені.