ПАТ “Полтавагаз”: історія і сьогодення

Історія газифікації Полтавської області починається із п’ятдесятих років ХХ століття, коли відкрили перше родовище вуглеводнів – Радченківське. Від нього були газифіковані міста Миргород і Полтава.

Перший блакитний вогник спалахнув у Полтаві в 1957 році. Тоді ж була створена виробничо-експлуатаційна контора газового господарства.

Газифіковані об’єкти на той час експлуатували контори газового господарства, які створювалися в адміністративних районах один за одним. Тож виникла нагальна проблема: створення єдиної обласної структури, яка б займалася виключно газифікацією області й експлуатацією газового обладнання та мереж. Саме тому в 1968 році в Полтаві створюється трест «Полтаваоблпромпобутгаз», у підпорядкування якому й передаються всі газові служби області. В тому числі й Полтавська контора. А це вже новий рівень організації виробничого процесу.

У 1975 році на базі Тресту й підпорядкованих йому підрозділів , уже в системі республіканського об’єднання «Укргаз» утворюється обласне державне виробниче об’єднання «Полтавагаз». Воно бере на себе повну відповідальність за газифікацію і газопостачання усіх населених пунктів Полтавщини.

З 1994 року почалося акціонування нафтогазової галузі.

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» було засноване згідно з наказом Державного Комітету України по нафті і газу від 11 березня 1994 року – шляхом перетворення державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» у ВАТ (відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» від 15 червня 1993 року). А 26 липня 2011 року відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» підприємство було перейменовано в Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз».

На той час товариство забезпечувало безаварійне транспортування та постачання природного газу та здійснювало технічне обслуговування внутрішньобудинкового обладнання, розподільчих газових мереж та споруд на них; виконувало поточні та капітальні ремонти основних засобів; надавало послуги з газифікації (будівництво газових мереж, газифікація квартир, монтаж лічильників газу і газового обладнання, виготовлення запчастин).

Для підвищення надійності і ефективності газопостачання та профілактики аварій була впроваджена товариством одноступенева схема газопостачання з будинковими регуляторами тиску. Крім того, для термінового реагування в екстрених випадках у кожному структурному підрозділі створені служби аварійно-відновлювальних робіт.
У складі структурних підрозділів (РГП) і нині працюють ремонтно-механічні майстерні, які задовольняють потреби експлуатаційних служб у запчастинах для ремонту газових приладів і обладнання, при капітальному ремонті устаткування.

Обслуговування виробничо-технологічного комплексу здійснює колектив чисельністю понад 2000 осіб. Це висококваліфіковані професіонали – молодь та ветерани виробництва – фахівці, які знають свою справу.

У 2015 році відповідно до Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» відбулось реформування газової сфери, а саме: розмежовано функції розподілу та постачання природного газу населенню. Тому з 1 липня 2015 року ПАТ «Полтавагаз» розділилось на підприємство, яке здійснює розподіл природного газу та підприємство ТОВ «ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ», яке надає послуги з газопостачання споживачам.

Сьогодні ПАТ «Полтавагаз» являє собою високорозвинений виробничо-технологічний комплекс із капітальними виробничими базами, оснащеними машинами, механізмами, новітнім устаткуванням.

Основним напрямком діяльності ПАТ «Полтавагаз» є розподіл природного газу населенню, установам, організаціям бюджетної сфери та промисловим споживачам за тарифом, визначеним Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Щорічно підприємство транспортує понад 670 млн. куб. м природного газу.

Товариство обслуговує 20328,4 км газопроводів, в т.ч. – 12 707,34 км розподільчих газопроводів, 7 621,1 км внутрішньодворових, 375,696 тис. квартир, 311889 лічильників газу.

У зоні обслуговування ПАТ «Полтавагаз» знаходиться 17 адміністративних районів із 25-ти, два міста обласного підпорядкування – Полтава і Миргород. Природним газом забезпечені всі міста та селища міського типу (9 і 18 відповідно), понад 1000 сільських населених пунктів. Загальний рівень забезпечення квартир природним газом у сфері впливу ПАТ «Полтавагаз» складає 87,1% (у сільській місцевості – 76,1%, в містах – 96,8%)

Забезпечення надійної та безпечної експлуатації газорозподільної системи, підвищення технічного рівня газового господарства, рівня газифікації Полтавської області – є головною метою роботи ПАТ «Полтавагаз».