ЕКОНОМІЯ ГАЗУ ЗА ДОПОМОГОЮ ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Різке підвищення цін на енергоресурси та матеріали ставить дуже актуальну задачу їх ефективного використання.

Для скорочення   витрат на енергоресурси урядом країни    була розроблена концепція механізму державної компенсації витрат на заходи з утеплення житла .

8 квітня 2015 р Кабінет Міністрів України затвердив  Постанову №231 щодо внесення  зміни до Постанов№243 від 1 березня 2010 року і №1056 від 17 жовтня 2011 року  в частині зазначеного   «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження».

Цей Порядок визначає механізм використання передбачених у спеціальному фонді державного бюджету коштів, що отримані від Європейського Союзу в рамках виконання Угоди про фінансування програми “Підтримка виконання Енергетичної стратегії України в галузі енергоефективності та відновлювальних джерел енергії”, для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження

Основною метою цієї постанови є стимулювання населення , об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання або матеріалів. Документом передбачено відшкодування частини кредиту, взятого для придбання матеріалів та обладнання для утеплення фасадів, заміни вікон на енергоефективні, встановлення приладів обліку теплоенергії та води, сонячних колекторів та інше.

Відшкодування позичальнику частини суми кредиту проводиться одноразово в таких розмірах:

40 відсотків суми кредиту на здійснення заходу, передбаченого  для стимулювання об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів, до яких належать:

– обладнання та матеріали для облаштування індивідуальних теплових пунктів;

– регулятори теплового потоку за погодними умовами та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;

– вузли обліку води (гарячої, холодної) та теплової енергії, зокрема засоби обліку та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;

– вікна з двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом) для місць загального користування (зокрема, під’їздів, підвалів, технічних приміщень, горищ);

– матеріали для проведення робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;

– матеріали та обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування (у тому числі щодо заміни електропроводки, ламп та патронів до них, встановлення автоматичних вимикачів).

Але не більш як 10000 гривень в розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором;

20 відсотків суми кредиту на здійснення заходу, передбаченого  для  стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання котлів з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу), але не більш як 5000 гривень за одним кредитним договором;

30 відсотків суми кредиту на здійснення заходу, передбаченого для  стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів, до яких належать:

для одноквартирних житлових будинків:

– радіатори опалення з терморегуляторами;

– вікна з двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом);

– рекуператори тепла вентиляційного повітря;

– вузли обліку води (гарячої, холодної), зокрема засоби обліку та відповідне додаткове обладнання і матеріали;

– матеріали для проведення робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;

– теплові насоси;

– сонячні колектори для виробництва теплової енергії та підігріву води;

для квартир у багатоквартирних житлових будинках:

– радіатори опалення з терморегуляторами;

– вікна з двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом);

– вузли обліку води (гарячої, холодної) та теплової енергії, зокрема засоби обліку та відповідне додаткове обладнання і матеріали.

Але не більш як 10000 гривень за одним кредитним договором.

Реалізація запропонованого механізму, за підрахунками спеціалістів, надасть можливість населенню скоротити споживання енергетичних ресурсів в оселях до від 30 до 50 відсотків.

Беручи до уваги те, що вартість газу для населення неухильно зростає питання про економію газу стає дуже актуальним, тому що це дозволяє значно заощадити сімейний бюджет. Можливо вкласти певну суму в облаштування будинку, щоб надалі заощадити на газі.

Для економії газу ми рекомендуємо встановити лічильники. Сума, сплачена за показниками лічильника, завжди відповідає кількості спожитого вами газу.

Якому лічильнику віддати перевагу? Споживачі зазвичай використовують лічильники роторні і мембранні (діафрагмові). Перевага мембранного полягає в його надійності, відсутності підшипників, що впливають на роботу вимірювального механізму, можливістю встановлення дистанційних пристроїв знаття показників та довшим терміном експлуатації. Вибір потрібної моделі залежить від сумарної максимальної потужності усіх газових приладів, що перебувають у використанні.

Крім встановлення лічильника, є прості рекомендації щодо економії газу в квартирі і в приватному будинку. Все залежить від того, для чого використовується газ.

Економія газу в побуті:

  • готуйте на такій потужності пальника, яка потрібна для вибраної Вами страви, після закипання вогонь треба зменшити у два рази. Враховуйте те, що найбільша температура знаходиться на кінчиках полум`я, тому не дозволяйте газу “облизувати” Ваші каструлі і сковорідки, адже це шкодить і посуду, і Вашому сімейному бюджету;
  • намагайтеся рідше готувати малооб’ємні страви в газовій духовці. Іноді запекти два яблука або чотири картоплини краще в мікрохвильовій печі;
  • для економії газу при нагріванні води газовою колонкою (котлом-колонкою), встановіть регулятор газу на приладі так, щоб не доводилось розбавляти гарячу воду холодною на водяному крані (змішувачі), та нагріваючись, вода повинна бути прийнятною для тіла (не пекти руки, не парувати) – це значно зменшить витрату газу для нагрівання води;
  • для купання запасіться економічною душовою насадкою і намагайтеся приймати душ, а не повну ванну. Це економить і воду, і газ для її нагріву.

Економія газу в приватному будинку

№ п/п

Найменування заходу

Відсоток економії,

%

Примітка

1.

Утепліть зовнішні стіни, встановіть сучасні герметичні склопакети (вікна) та відбивальні екрани, встановлені між зовнішньою стіною і радіаторами опалення.

25

2.

Значні зрушення в напрямку зменшення витрат природного газу в побутових умовах можуть відбутися завдяки заміні застарілих, з низьким коефіцієнтом корисної дії, побутових опалювальних котлів на нові. Тож встановіть економічний газовий конденсаційний котел або газові конвектори.

до 20

3.

Найвигіднішим варіантом економії газу – є автоматизація системи опалення. Ті, хто вже її використовує, стверджують – що витрати на її встановлення окуповуються протягом першого опалювального сезону.    Отже:

  • встановіть термоголовки на всі радіатори опалення – це зменшить витрату газу для обігріву будинку, чи то квартири ;
  • підключіть кімнатний хронометричний термостат;
  • зробіть теплоізоляцію містків холоду.

до 10

Термостат – прилад для підтримки постійної температури. Підтримка температури забезпечується за рахунок використання терморегуляторів.Температурний міст або місток холоду – ділянка захисної конструкції будівлі (закінчення бетонного елемента, стики стін і т.п.), що має знижений термічний опір. Це може бути стик між частинами конструкції або конструктивний елемент, що складається з матеріалів з більш високою теплопровідністю. Такі ділянки охолоджуються швидше, ніж інші частини огорожі, тому їх ще називають «містками холоду». Наявність температурних мостів значно знижує ефективність теплозахисту будівлі. Температурні містки є причиною утворення конденсату.

Зупинимося детальніше на газовому котлі. Що потрібно робити, щоб економити газ у приватному будинку: при роботі з кімнатним термостатом котлу потрібно задати відповідний автоматичний режим роботи “з датчиком температури”, тоді він самостійно буде регулювати температуру води в системі. В такому режимі котел буде вмикатися рідше, температуру носія буде підтримувати більш високою (тобто буде працювати в більш оптимальному щодо витрати газу режимі). Економія газу відбувається завдяки терморегулятору з програматором, який не лише вимикає котел, якщо температура досягла до встановленої, а й вмикає-вимикає котел за заданою програмою. Наприклад, вночі можливо задати більш прохолодну температуру, а вдень для економії газу котел варто взагалі вимикати на декілька годин, а вмикати за 2 години до вашого приходу з роботи. Крім того, можливо в будь-який момент включити/відключити котел натисненням кнопки на програматорі.

Серед економічних газових котлів фахівці пропонують нові високоефективні енергозберігаючі типи опалювального конденсаційного обладнання — водонагрівачі контактно-поверхневого типу теплопродуктивністю з ККД не нижче 98 %.

Установка контактно-поверхневі водонагрівачів в локальних системах теплопостачання дає можливість зменшити температуру вихідних газів практично до температури зворотної мережної води, що значно підвищує ККД апарата. При цьому відбувається значна економія газу. Досягається значний економічний ефект, враховуючи, що собівартість виробництва теплової енергії контактно-поверхневими водонагрівачами в локальних системах утричі нижча порівняно з централізованою системою теплопостачання. Контактно-поверхневі водонагрівачі призначені для автономного децентралізованого опалення і гарячого водопостачання (через поверхневий теплообмінник) з максимальною температурою теплоносія 85-87 градусів.

Дуже багато опалювальних приладів застарілої конструкції (КЧМ, КС, АГВ) залишаються встановленими у споживачів та потребують заміни. Не тільки тому що неефективні (ККД = 50%), але й небезпечні в роботі, оскільки на них не працює або відсутня зовсім автоматика безпеки. Крім того таке обладнання вже відпрацювало свій термін експлуатації (понад 15 років).   Для прикладу, пропонуємо самостійно проаналізувати і зробити висновки з простого математичного розрахунку:

Порівняльний розрахунок використання природного газу опалювальними приладами нового типу – сучасні котли-колонки(«турбо»), АОГВ («парапетні» або «димохідні»)

та застарілої конструкції – «КС», «КЧМ», «АГВ»:

1.   Витрати газу на опалення працюючим котлом за годину:

 

Q = K (sim) x Q (ном)

 

де: K (sim) – коефіцієнт одночасності = 0,85;

Q (ном) – витрата газу на нагрівання теплоносія (за паспортними даними газового котла), м3/год .

 

2-х контурний котел(котел-колонка)

АОГВ

КС, КЧМ, АГВ

Q = 0,85 x 0,9 = 0,765 м3/год

Q = 0,85 x 1,1 = 0,94 м3/год

Q = 0,85 x 3,5 = 2,98 м3/год

 

2.    Добова витрата газу на опалення, з розрахунку роботи опалювального приладу протягом 24 годин (в середньому):

 

2-х контурний котел(котел-колонка)

АОГВ

КС, КЧМ, АГВ

Q = 0,765 x 24 х 0,5= 9,18 м3/добу

Q = 0,94 x 24 х 0,5 = 11,28 м3/добу

Q = 2,98 x 24 х 0,5 = 35,76 м3/добу

 

де: (0,5) – коефіцієнт який враховує роботу котла не в максимальному режимі.

 

3.  Витрати газу на опалення  за опалювальний період  (в середньому 183 діб):

 

2-х контурний котел(котел-колонка)

АОГВ

КС, КЧМ, АГВ

Q = 9,18 x 183 = 1679,94м3

Q = 11,28 x 183 = 2064,24 м3

Q = 35,76 x 183 = 6544,08 м3

 

Провівши подібні  розрахунки можна зробити висновок: витрата газу, після заміни газового котла, зменшується втричі, при цьому підвищується безпека та комфорт при користуванні газовим котлом. А беручи до уваги зростання  вартості газу для населення – ви значно економите свої кошти на опаленні помешкання.

Нагадуємо, для виконання робіт по встановленню нових газових приладів звертайтеся до спеціалістів ПАТ «Полтавагаз», не допускайте самовільного втручання в газові прилади та не виконуйте роботи без узгоджених змін проекту. Бережіть своє життя та  життя оточуючих! Телефон для довідок: 50-24-51

Коментарі не дозволені.