АТ “Полтавагаз”: історія і сьогодення

Історія газифікації Полтавської області починається із п’ятдесятих років ХХ століття, коли відкрили перше  Радчинківське родовище природного газу. Від нього були газифіковані міста Миргород і Полтава.

Перший блакитний вогник спалахнув у Полтаві в 1957 році. Тоді ж була створена виробничо-експлуатаційна контора газового господарства.
Газифіковані об’єкти на той час експлуатували контори газового господарства, які створювалися в адміністративних районах один за одним. Так виникла нагальна проблема: створення єдиної обласної структури,
яка б займалася виключно газифікацією області й експлуатацією газового обладнання та мереж. Саме тому в 1968 році в Полтаві створюється трест «Полтаваоблпромпобутгаз», у підпорядкування якому й передаються
всі газові служби області. В тому числі й Полтавська контора. А це вже новий рівень організації виробничого процесу.

Протягом шістдесятих років минулого століття головні зусилля газового господарства були зосереджені на побудові газових мереж Полтавщини.

У 1975 році на базі Тресту й підпорядкованих йому підрозділів, уже в системі республіканського об’єднання «Укргаз» утворюється обласне державне виробниче об’єднання «Полтавагаз».
Якщо у 1968 році загальна довжина газопроводів у області не перевищувала 400 км., то   в 1975 вона сягнула 1115 км. У 1970 році по газогонах було подано 642 млн. куб. м, а через 5 років — 1 млрд. 64 млн. куб. м.

У 1970 році було газифіковано ледь більше 80 тис. квартир, а у 1975-му вже майже 130 тис.

З 1994 року почалося акціонування нафтогазової галузі.

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» було засноване згідно з наказом Державного Комітету України по нафті і газу від 11 березня 1994 року – шляхом перетворення державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» у ВАТ (відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» від 15 червня 1993 року). А 26 липня 2011 року відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» підприємство  перейменоване в Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз».На той час воно забезпечувало безаварійне транспортування та постачання природного газу , здійснювало технічне обслуговування внутрішньобудинкового обладнання, розподільчих газових мереж та споруд на них; виконувало поточні та капітальні ремонти основних засобів; надавало послуги з газифікації (будівництво газових мереж, газифікація квартир, монтаж лічильників газу і газового обладнання, виготовлення запчастин).

У 2015 році відповідно до Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» відбулось реформування газової сфери, а саме: розмежовано функції розподілу та постачання природного газу населенню.В зв’язку з цим, ПАТ «Полтавагаз» забезпечило відокремлення та незалежність ліцензійної діяльності з газопостачання шляхом створення ТОВ «ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ», яке в установленому законом порядку отримало ліценцію на цей вид діяльності.

На виконання Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 26.03.2015 р. постановила: видати ПУБЛІЧНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ «ПОЛТАВАГАЗ» ліцензії на право провадження господарської діяльності  з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ та з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом на території м. Полтава та Полтавської області (крім міст Кременчук, Лубни, Комсомольськ, Лубенського, Пирятинського, Оржицького, Гребінківського, Гадяцького, Семенівського та Кременчуцького районів Полтавської області та села Радянське Кобеляцького району Полтавської області)  в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні ПАТ «ПОЛТАВАГАЗ», терміном дії з 07.04.2015 по 06.04.2020.

Нині ПАТ «Полтавагаз» являє собою високорозвинений виробничо-технологічний комплекс із капітальними виробничими базами, оснащеними машинами, механізмами, новітнім устаткуванням.

Основним напрямком діяльності ПАТ «Полтавагаз» є розподіл природного газу населенню, установам, організаціям бюджетної сфери та промисловим споживачам за тарифом, визначеним Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Щорічно підприємство транспортує понад 670 млн. куб. м природного газу.

У зоні діяльності ПАТ «Полтавагаз» знаходиться 17 адміністративних районів із 25-ти, два міста обласного підпорядкування – Полтава і Миргород. Природним газом забезпечені всі міста та селища міського типу (9 і 18 відповідно), понад 1000 сільських населених пунктів.
Товариство обслуговує 20376,59 км  розподільних газопроводів, з них на балансі знаходиться 12706,9 км газопроводів. Газифіковано   378 661   квартир,  встановлено 37 866 лічильників газу.
Загальний рівень забезпечення квартир природним газом у сфері впливу ПАТ «Полтавагаз» складає 87,1% (у сільській місцевості – 76,1%, в містах – 96,8%)

Структурними підрозділами  ПАТ «Полтавагаз»:  Глобниським РГП, Диканським РГП, Карлівським РГП, Кобеляцьким РГП, Лохвицьким РГП, Миргородським РГП, Чутівським РГП, Полтавськими   виробничими службами постійно впроваджуються сучасні  технології, починаючи з комп’ютеризації основних процесів — від обліку використаного газу і його оплати до контролю за роботою ГРП та інших технологічних станцій, бухгалтерського і фінансового обліку,  використовуються сучасне обладнання та пристрої, забезпечується безаварійна експлуатація систем газопостачання на всій території обслуговування.

Для цього підприємство   у своєму складі має:
– потужний повірочний сертифікований центр промислових лічильників газу;
– 8 лабораторій по повірці побутових лічильників газу;
– атестовану органами держстандартизації виробничу лабораторію, оснащену 2 пересувними унікальними лабораторіями для пошуку витоків на газопроводах ;
чутливі газоіндикатори німецької фірми Hermann Sewerin: «Snooper»,   «Variotec 460 EX» , «RMLDIS» для діагностики системи газопостачання;
– лабораторні хроматографи «Хромос ГХ-1000», «Кристалл 2000М» для   визначиння  фізико – хімічного аналізу природного газу;
– близько 8,5 тис. засобів дистанційного зняття контрольних показників лічильників газу в побутових споживачів;
– потужний автопарк зі спецтехнікою .

ПАТ «Полтавагаз» пропонує своїм замовникам та споживачам послуг:

 1. організацію та своєчасне проведення технічного обслуговування та ремонт газорозподільних мереж і споруд на них, газового обладнання;
 2.  проведення своєчасної локалізації та усунення аварійних ситуацій;
 3. проведення поопераційного технічного нагляду за монтажем газорозподільних мереж та газового обладнання згідно з нормативними документами та правилами безпеки в газовому господарстві, в тому числі на договірній основі;
 4. видачу технічних умов організаціям та приватним особам на виконання проектної документації на газифікацію промислових та житлових об’єктів;
 5. видачу технічних умов на реконструкцію;
 6. приєднання та здійснення пуску газу в газопровід;
 7. виконання робіт по ремонту газового обладнання,усуненню  витоків газу, перестановці, підключенню та відключенню газових приладів;
 8. проектування та будівництво газорозподільних мереж;
 9. ремонт, монтаж/демонтаж, повірка будинкових, побутових і промислових лічильників;
 10. погодження проектної документації, контроль за якістю зварювальних та ізоляційних робіт;
 11. монтаж та капітальний ремонт засобів захисту підземних газорозподільних мереж від корозії;
 12. перевірка фізико-хімічних та якісних показників природного газу;
 13. інші питання по напрямку діяльності.